Moderator Rajbud
Autor: Moderator Rajbud
16/09/2015
Odcienie brązów są pochodnymi czerwieni, żółci i pomarańczy, z domieszką czerni i/ lub szarości. Kolory te są kojarzone z barwami ziemi, suchych traw, kawy, dojrzałych zbóż i drewna, dają poczucie solidności i ciepła. Znane są liczne malarskie odcienie brązów jak siena, ugier czy umbra, zwane popularnie „ziemiami”.

Od czasów najdawniejszych brąz jest obecny w architekturze za sprawą za sprawą licznych materiałów wikliny, gliny, drewna i cegły do wznoszenia ścian oraz słomy i desek/gontu do krycia dachów.

W architekturze współczesnej to barwa związana głównie z drewnem stosowanym jako okładzina elewacyjna oraz w stolarce okiennej i drzwiowej oraz cegłą/ klinkierem. Jest to także po czerwonej najczęściej wybierana barwa pokryć dachowych. Jako kolor tynków elewacyjnych ciemne brązy zalecane będą raczej dla niewielkich partii elewacji. Jasne beże można z powodzeniem stosować w połączeniu z odcieniami z danej rodziny barwne.

 

 

Zastosowane kolory FOVEO TECH:  Tynk 1: 380 F, Tynk 2: 380 D, Tynk mozaikowy: MS 54.
Dach: kasztanowy; Stolarka: naturalny RAL 8003; Lakierobejca VIDARON: L06  Mahoń Amerykański;                          Projekt domu: Brzoza 2

 

 

 

Zastosowane kolory FOVEO TECH:  Tynk 1: 320 F, Tynk 2: 320 D, Tynk mozaikowy: MG 02.
Dach: kasztanowy; Stolarka: brąz jasny RAL 8003; Lakierobejca VIDARON: L06 Mahoń Amerykański; Projekt domu: Szafran

 

 


Zastosowane kolory FOVEO TECH:  Tynk 1: 320 E, Tynk 2: 320 C, Tynk mozaikowy: MN 14.
Dach: ciemnozielony; Stolarka: RAL 8023; Lakierobejca VIDARON: L06 Mahoń Amerykański; Projekt domu: Bielik.

 

Przedstawione propozycje są fragmentem „Poradnika kolorów FOVEO TECH”. Kolory tynków FOVEO TECH zostały zaprezentowane na domach zaprojektowanych przez Biuro Projektowe MTM STYL -  www.domywstylu.pl.